BLOG
Ako si nepriniesť bezcenný „šuter“ z dovolenky?
Ak ste milovníčky drahokamov a rady si z dovoleniek prinášate krásne spomienky v podobe šperkov, máme pre vás cenné rady. Odborníci upozorňujú, že práve počas dovolenkového obdobia narastá počet prípadov predaja falošných drahokamov, najmä v exotických destináciách. Ako sa vyhnúť nepríjemnému prekvapeniu a priniesť si domov skutočný poklad?
Falošné drahokamy a pravé zlato
Odborníci na drahé kamene zaznamenávajú počas leta zvýšený výskyt syntetických a výrazne upravených drahokamov. Podľa štatistík Slovenského Gemologického Inštitútu, ale napríklad aj podľa vyjadrenia Marca Segersa, riaditeľa Antwerp Laboratory for Gemstone Testing v belgických Antverpách, dochádza práve v tomto období k masívnemu nárastu odhalených syntetických, či výrazne upravených rubínov, zafírov, smaragdov, turmalínov paraíba, ale aj iných drahých kameňov. Rizikom je predovšetkým to, že pre laikov, no často aj pre samotných klenotníkov, je nemožné odlíšiť ich od prírodných drahokamov. Treba mať tiež na pamäti, že pravé zlato, ktorého overenie je v porovnaní s overením pôvodu drahých kameňov podstatne jednoduchšie, nemusí byť vôbec zárukou dobrej kúpy. Práve naopak, veľmi často práve skutočné zlato vyvoláva mylný dojem pravosti celého šperku, pričom jeho najcennejšia časť, teda drahokam v ňom osadený, môže byť falošný.
Technologický pokrok a jeho dôsledky vo svete šperkov
Problém falošných drahokamov vypukol najmä v posledných rokoch vďaka technologickému rozvoju. Zdokonalené metódy laboratórnej výroby a predovšetkým úprav drahých kameňov umožňujú premeniť často bezcenné prírodné kamene na takmer dokonalé drahokamy. Hoci tieto kamene prešli vizuálnou premenou a môžu vyzerať ako hodnotné drahokamy, ich skutočná hodnota je rovnaká, ako bola pred ich úpravou. Najväčšie riziko kúpy syntetického alebo výrazne upraveného drahokamu hrozí pri rubínoch, zafíroch, smaragdoch, vzácnej odrode turmalínu - paraíba, ale aj pri diamantoch a perlách. Veľmi výhodná cena môže byť jasným indikátorom falošného drahokamu. Treba byť však obozretný, pretože predajcovia falošných kameňov často ponúkajú svoje výrobky len o niečo lacnejšie, aby prilákali kupujúcich bez vzbudenia okamžitých pochybností.
Kúpa šperkov a drahkamov v krajinách EÚ a na Slovensku
Kúpa šperkov s drahokamami v krajinách EÚ nemusí byť automaticky zárukou ich pravosti, no z pozície klienta tu máte k dispozícii podstatne lepšiu ochranu spotrebiteľa, rovnako ako aj vymožiteľnosť práva, v porovnaní s mnohými inými krajinami. Pri kúpe šperkov je však najdôležitejšie zvoliť si dôveryhodného klenotníka. Ani certifikát renomovaného gemologického laboratória nemusí byť totiž zárukou pravosti drahokamu, ak bol k nemu dodaný falošný kameň (pričom pravý drahokam si ponechá niekto iný...). Preto je dôležité, aby ste si pri výbere klenotníka zvolili dôveryhodný zdroj, s dostatočnými odbornými znalosťami a taktiež potrebným technologickým vybavením, ktoré sú výborným predpokladom toho, že si z dovolenky prinesiete skutočne hodnotnú spomienku.
Čo si teda na dovolenke kúpiť ako darček?
V podstate čokoľvek, ak okolnosti kúpy spĺňajú vyššie uvedené kritériá. Ak nie, pri šperkoch osadených drahými kameňmi je opatrnosť na mieste. Vždy sa uistite, že váš nákup pochádza z dôveryhodného zdroja a je sprevádzaný relevantným certifikátom.
CERTIFIKÁTOM Z TÝCHTO LABORATÓRIÍ MÔŽETE VERIŤ:
ALGT – Antwerp Laboratory for Gemstone Testing, Antverpy, Belgicko
HRD – Hoge Raad voor Diamant, Antverpy, Belgicko
IGI – International Gemological Institute, Antverpy, Belgicko
CGL – Central Gem Laboratory, Tokio, Japonsko
DSEF – Deutsche Stiftung Edelsteinforschung, Idar-Oberstein, Nemecko
Gübelin Gem Lab, Luzern, Švajčiarsko
SSEF – Schweizerische Stiftung für Edelstein-Forschung, Bazilej, Švajčiarsko
GRS – Gemresearch Swisslab, Meggen, Švajčiarsko
GIT – Gem Testing Laboratory, Bangkok, Thajsko
GIA – Gemological Institute of America, Carlsbad, California, USA
SGI – Slovenský gemologický inštitút, Trenčín, Slovensko
Zároveň treba poznamenať, že aj menšie lokálne gemologické laboratóriá môžu byť vedené špičkovými odborníkmi s vynikajúcou reputáciou a ich certifikát môže byť zárukou pravosti drahokamu. Vždy je však dôležité vedieť, kto za vystaviteľom certifikátu skutočne stojí.
Alžbeta Papp, 4. júl 2024