Jesenné trendy, ktoré oživia váš štýl
Objavte jesenné trendy šperkov spolu s Mikuš Diamonds! Ozdobíme vás elegantnými kúskami, ktoré doplnia váš štýl a vyjadria vašu jedinečnosť aj počas j...
Vyrábame pre vás luxusné šperky už 25 rokov.
BLOG
Rok 2022 sa nespája iba s otvorením našej vysnívanej vlajkovej lode v historickom centre Trenčína, ale aj s významným výročím. Dňa 5. apríla tohto roku uplynulo totiž 400 rokov, odkedy bola do Trenčína prinesená uhorská kráľovská koruna. V súvislosti s týmto významným výročím sme sa rozhodli vytvoriť dokonalú repliku tohto nádherného korunovačného klenotu a sprístupniť ju bežnej verejnosti v podzemných priestoroch nášho Klenotníckeho domu. Ponorte sa do príbehu, ktorého udalosti sú také silné ako majstrovstvo našich nadaných klenotníkov.
Z vecného pohľadu je originál uhorskej kráľovskej koruny jeden z najstarších zachovaných klenotov v Európe. Korunou bolo korunovaných viac ako 50 uhorských kráľov, posledným z nich bol Karol IV. v roku 1916. Medzi touto mužskou kráľovskou elitou sa vynímala aj kráľovná reforiem Mária Terézia, ktorú zdobil tento klenot z perál, drahých kameňov a filigránu pri jej korunovácii v roku 1741.
Z historického hľadiska je zaujímavé, že koruna vznikla spojením dvoch častí rozličného pôvodu: byzantskej a latinskej. Staršia – spodná časť – je zlatý byzantský diadém, označovaný ako grécka koruna (corona gracea). Túto korunu dekorujú bohato zdobené emailové doštičky, nástavce a pendílie (retiazkové prívesky). Mladšia – latinská koruna (corona latina) – je doplnkom gréckeho diadému a má tvar vypuklého kríža. Na vrchole platničky s tróniacim Kristom bol približne v 16. storočí nešetrným spôsobom prevŕtaný otvor a pripojený malý zlatý krížik. Ten zaujme už na prvý pohľad zvláštnym naklonením, na druhý pohľad dramatickým príbehom. Traduje sa, že pri prípravách na akt korunovácie Márie Anny Španielskej (prvej manželky uhorského kráľa Ferdinanda III. Habsburského) nastali problémy s vyťahovaním koruny zo schránky a z medeného puzdra. Aby zaseknutú korunu vôbec dostali von, museli použiť silný tlak, následkom čoho sa na korune ohol krížik. Aj táto „malá“ nehoda akoby odzrkadľovala pohnutý osud uctievanej svätej koruny.
Ako sme už naznačili, uhorská kráľovská koruna má, okrem zlatníckej a historickej hodnoty, aj veľmi zaujímavý príbeh. Približne 900 rokov bola aj našou korunou, v rámci Uhorska. Kvôli historickému vývoju (protihabsburské povstanie Gabriela Betlena) bola 3 mesiace ukrytá aj v Trenčíne (putovala z Košíc do Prešporku, kde ju mali opatrovať uhorské stavy). Korunu do Trenčína priniesli vyslanci rakúskeho cisára a uhorského kráľa Ferdinanda II. v roku 1622. Mimochodom, vedeli ste, že Trenčín bol v tej dobe najstráženejším miestom Uhorska? Podľa dobových správ bola uhorská kráľovská koruna uložená v temnici v historickom dome s hrubými múrmi, za tromi mrežami a chránená 12 zámkami. Tieto súradnice sa vzťahovali k miestu dnešnej pošty, teda necelých 100 metrov od Klenotníckeho domu. Strážcom svätej koruny bol vzdelaný barón Peter Révai. Ten bol uhorskou (svätoštefanskou) korunou natoľko fascinovaný, že o nej vydal knihu – vraj „jej nositelia sú pod ochranou samotného Boha“.
Rovnaké nadšenie sme pociťovali aj my, a tak pod záštitou nášho klenotníckeho majstra Augustína Hôrku na nej pracovali tí najlepší z najlepších. Základom pre tvorbu repliky uhorskej kráľovskej koruny bola maďarská kniha s podrobným popisom koruny. „Pri výrobe sme začínali s papierovým modelom, aby sme zistili, či všetko bude sedieť podľa podkladov, ktoré sme mali k dispozícii. Koruna je vyrobená zo striebra a pokovaná rýdzim zlatom. Jej celková hmotnosť je viac ako 2 kilogramy a zodpovedá originálu, ktorý je však vyrobený zo zlata. Ide skutočne o dokonalú kópiu, na nerozoznanie od originálu, približuje proces výroby Martin Mikuš.
Pre bližšiu predstavu dodávame, že replika koruny zhmotňuje viac ako 1000 hodín klenotníckej tvorby, 362 ručne osadených prírodných perál a 98 drahokamov, z ktorých je až 85 kusov prírodného pôvodu (almandíny, ametysty, ruženíny, malachit a chryzopras). Zvyšných 13 kusov nie je v súčasných podmienkach reálne zadovážiť v pravej podobe, z toho dôvodu je osem z nich vyrobených v zahraničí zo špeciálneho farebného skla, tak, aby korešpondovali s farbou pôvodných kameňov. Zvyšných 5 kusov drahých kameňov je syntetických. Všetky použité kamene boli brúsené na mieru podľa tvaru a proporcií originálnych drahokamov v českom Turnove a nemeckom Idar-Obersteine.
Výnimočnosť tohto diela podčiarkujú aj ručne maľované obrázky svätcov a iných postáv. Rovnako práce na korune sú realizované tak, aby sme sa čo najexaktnejšie priblížili technikám dávnych majstrov. „Pri niektorých častiach koruny sme mali problém pochopiť, ako dokázali pred 1000 rokmi urobiť dielo tohto rozsahu. Hlboko sa skláňam pred autormi originálu, ktorí dokázali na svätoštefanskej korune urobiť také detaily,“ konštatuje klenotnícky majster Augustín Hôrka.
Replika uhorskej kráľovskej koruny je prístupná verejnosti v podzemných priestoroch nášho klenotníctva na Mierovom námestí 40 v centre Trenčína. A verte či nie, každá návšteva sa počíta! Ak sa totiž odfotíte s vystavenou replikou svätoštefanskej koruny v priestore podzemia nášho Klenotníckeho domu Mikuš Diamonds a fotografiu následne umiestníte na svoju stenu na Facebooku alebo Instagrame s povinným označením @mikusdiamonds a #uhorskakoruna, zaradíme vás do žrebovania o dva top trendové prstene Avril. A doslova kráľovský zážitok si budete môcť vychutnať aj v polovici júla, kedy vystavíme repliku uhorskej koruny na Trenčianskom hrade. Podrobnejšie informácie nájdete tu: https://www.uhorskakoruna.sk/. Krásne leto, priatelia. Tešíme sa na vás!
Ľubica Zima Sekerková, 1. júla 2022
SÚVISIACE ČLÁNKY
Objavte jesenné trendy šperkov spolu s Mikuš Diamonds! Ozdobíme vás elegantnými kúskami, ktoré doplnia váš štýl a vyjadria vašu jedinečnosť aj počas j...