BLOG

Starostlivosť o šperky v lete

Starostlivosť o šperky v lete

Je tu jún. Čas, keď letná alchýmia premieňa bežné dni na nezabudnuteľné. Čas, keď pociťujete závraty z vôní pulzujúceho mora a magických vôní zeme. Čas, keď prestanete vidieť svet v čierno-bielom svetle, inšpirovaní mnohotvárnym vesmírom tvorivosti našej jedinečnej šperkárskej značky. V nej sa dokonale prelínajú rôzne dimenzie - nadprirodzenej krásy, ale aj prirodzenej starostlivosti o to, na čom nám záleží. Ak chcete vedieť, ako sa v nadchádzajúcom horúcom období postarať o šperky, v ktorých budú navždy ukryté tie najkrajšie letné zážitky, nasledujúce riadky sú práve pre vás!

Slnko a „zlato nad zlato“

Aj vy ste „letoholik“? V tom prípade určite viete, že leto bez dobrej nálady nie je nič. Len ďalšia sezóna. Hmatateľnou skutočnosťou je, že všetky naše ručne robené šperky sú nadčasovou záležitosťou pre mnohých našich zákazníkov. Je v nich ukryté večné leto, aj keď sa slnko schová za horizont. Mimochodom, slnko. Vedecky i poeticky nás nabíja životnou energiou, vitamínom D, no keby mohli šperky rozprávať, tlmočili by to trochu inak. Inými slovami, všetkého veľa škodí a dlhodobé vystavovanie drahých klenotov priamemu slnečnému žiareniu spojenému s vysokými teplotami im neprospieva. 

 

Lyrické diamanty a farebné drahé kamene 

Krása a vznešenosť patria k dokonalosti tohto sveta. O to viac, ak sa predvedú v podobe prírodných diamantov na slnkom pobozkanej pokožke. Diamanty – najmä v ich minimalistickom dizajne – sú veľmi vhodné pre ženy, ktoré cítia, že „menej je najviac“. Farebné drahé kamene zasa môžu byť „must have“ doplnkom pre každú ženu, ktorá sa aktívne prispôsobuje dobe. Nech je však doba akákoľvek, starostlivosť a skladovanie šperkov by sa malo stať pragmatickou „bibliou“ pre každého. Diamant, ako najtvrdší nerast, môže pri nesprávnom skladovaní poškriabať iné mäkšie kamene. A takisto neplatí, že je nepremožiteľný. V praxi to znamená, že ak šperky aktuálne nenosíte, skladujte ich výlučne v šperkovnici z jemného materiálu a dbajte o to, aby sa jednotlivé šperky navzájom nedotýkali. A keďže našou permanentnou ambíciou je vytvárať sofistikované produkty s prozaickým rukopisom, naši klienti sa čoskoro môžu tešiť na luxusne prepracované šperkovnice. Tie vám umožnia skladovať každý kus klenotu samostatne a zmenežujú hľadanie, keď to budete najviac potrebovať. 

 

Leto v opále a opál v lete 

Vedeli ste, že teplom a slnkom najviac trpí opál, ktorého chemické zloženie tvorí aj voda? „Hot“ podmienky mu tak rozhodne nesvedčia, prakticky povedané opál vysychá a stráca svoju kvalitu i prirodzené vlastnosti. Je dosť pravdepodobné, že tieto zmeny okamžite nespozorujete, no skôr či neskôr sa tieto nezvratné vplyvy na šperku ukážu. V prípade podmanivej a hravej kompozície farieb, spôsobenej špecifickým javom zvaným opalizácia, by vás to mrzelo aj ďalšej vrstve krásy tohto priam vesmírneho kameňa

 

Letný „vibe“ perlových a koralových šperkov

Tieto rafinované poklady Poseidóna nám perfektne otvárajú letnú tému vzdušných outfitov, nekonečných večierkov, intímnejších koktailových „soaré“, ako aj romantických večerí vo dvojici. V týchto dynamických drahokamoch cítiť leto z každej nuansy, či už z hľadiska trendovej broskyňovo ružovej „peach fuzz“ farby koralov, alebo z pohľadu ikonických odtieňov perál. A čo majú tieto dva kamene spoločné? Koral, podobne ako kráľovská perla, má svoj pôvod v živom organizme. Organický charakter týchto špecifických kameňov sa prejavuje aj tým, že sú citlivé na zohrievanie, kyseliny, (opaľovacie) krémy, telové spreje, i parfumy. V prípade aplikovania kozmetických prípravkov je vhodné osvojiť si nepísané pravidlo klenotníkov „šperk ide na telo ako posledný“. Pokiaľ už ku kontaktu s chemikáliou došlo, rýchlo klenot očistite.

Nie je voda ako voda

Magické perly a koraly nám sofistikovane otvorili tému vodnej ríše, a preto v nej ešte chvíľku pobudneme. Čo sa týka hlavnej letnej témy – kúpania, šperkom nesvedčí chlór obsiahnutý vo vodách bazénov, ani síra v termálnych kúpeľoch, ktorá poškodzuje zlato. Samozrejme, ak sa jednorazovo pozabudnete, tento „prehrešok“ vám klenoty odpustia, no v pravidelnej miere to rozhodne neodporúčame. Tu vás asi neprekvapí, že morská voda prospieva najmä perlovým klenotom, ktoré prirodzene čistí a oživuje ich pôvodnú farbu. Vždy si však dajte pozor, aby sa vám prívesok alebo náušnice pri šantení vo vlnách neuvoľnili a nestratili sa. A keď sme už pri tom vodnom skupenstve – napadlo by vám, že negatívne na šperky môže pôsobiť aj váš pot? Ten urýchľuje oxidáciu povrchu kovu. Z toho dôvodu je, najmä v sparnom letnom období,  alfou a omegou čistenie šperku pred každým uložením do šperkovnice. Ako na to?

Čistenie šperkov v domácom prostredí

"Čistenie – v podstate akýchkoľvek šperkov – odporúčame úplne najjednoduchšie – po každom nosení pretrieť vlhkou handričkou a odložiť do šperkovnice na bezpečné miesto,“ radí obchodná riaditeľka a dizajnérka Iveta Zimková Mikušová. Handrička, ktorú dostávajú všetci naši zákazníci automaticky pri kúpe šperku, je skutočne perfektný spôsob na preventívnu údržbu šperkov. Vďaka nej sa môžete zbaviť jemných povrchových šmúh a dosiahnuť opäť nádherný lesk svojho šperku. Po vyčistení šperku ju skladujte hlavne v suchu, aby bola pripravená na ďalšie použitie.

Špeciálne roztoky na šperky s okamžitým účinkom

Ak sa chcete zamerať na hlbšie čistenie šperku v domácich podmienkach, určite odporúčame špeciálne roztoky s veľmi jednoduchým, priam intuitívnym použitím. K dispozícii sú vo všetkých šiestich kamenných predajniach Mikuš Diamonds. Tu je podstatné spomenúť, že na výber máte z dvoch typov roztokov. Jeden je určený na šperky osadené diamantmi a druhý na šperky osadené citlivými farebnými drahými kameňmi a perlami. V prípade šperkov, ktoré nemožno čistiť v roztoku z dôvodu ich citlivosti alebo veľkosti, odporúčame návštevu klenotníka, ktorý sa postará o ich profesionálny servis. V našom rodinnom klenotníctve poskytujeme v tomto smere skutočne nadštandardný benefit v podobe Celoživotného bezplatného servisu, ktorý odporúčame absolvovať aspoň raz za tri roky.

Viac o čistení a starostlivosti o šperky si prečítajte v blogu Ako vyčistiť zlaté šperky? Čistenie šperkov jednoducho.

Najvhodnejšie šperky na dovolenke

V súvislosti s aktuálnou témou starostlivosti o šperky v letnom období je dôležité spomenúť aj cestovanie so šperkmi. Ruku na srdce, kto by nechcel zahviezdiť za hranicami bežných dní s priam epickým kúskom zo svojej šperkovnice? Ak sa však plánujete dlhodobo vystavovať slnečným lúčom, vhodnejšie je šperky bezpečne uschovať na hotelovej izbe (ideálne v sejfe) a „prevetrať“ ich len v skorších ranných či večerných hodinách. Špeciálnou kategóriou sú šperky, ktoré majú pre vás obrovskú citovú i finančnú hodnotu. Ich prípadná strata by vám mohla pokaziť nielen dovolenkový relax, ale aj príchod na domácu hrudu. Kompromisom je vziať si so sebou minimalistický základ – jednoduché náušnice, jemný náramok, prsteň alebo prívesok.

Starostlivosť o šperky na dovolenke

Máte naplánovanú dovolenku lietadlom? V tom prípade myslite na úschovu šperkov vo výlučne príručnej batožine. A nech už budú vaše dovolenkové noci akékoľvek dlhé, nezabúdajte na starostlivosť o šperky. Mnohé drahokamy sú citlivé na abrazíva ako piesok a takisto netreba podceňovať ani ich logistiku a uskladnenie. Ideálnou voľbou sú cestovné puzdra na zips, ktoré ich chránia pred mechanickým či chemickým znehodnotením. V instantnej alternatíve môžete použiť zamatové vrecúška či plastové uzatvárateľné (zip) vrecká.

 

Priatelia, veríme, že sme vás dostatočne inšpirovali, aby ste zažili bezproblémové letné „art de vivre“ s našimi šperkami. Pretože krásu, kvalitu, vitalitu i materiálnu hodnotu vpísanú do šperkov uchováte hlavne tým, že k nim budete pristupovať ako k milovanej osobe. S láskou. 

Krásne leto!