Edukatívne videá
1. PREČO SÚ DRAHÉ KAMENE DRAHÉ?
PREČO SÚ DRAHÉ KAMENE DRAHÉ
Zdravím všetkých milovníkov drahých kameňov a krásnych šperkov, volám sa Martin Mikuš a som expert na drahé kamene pre značku Mikuš Diamonds. V dnešnom videu vám prezradím, prečo sú drahé kamene vlastne drahé.
Krása a lesk drahých kameňov z nich robí objekt túžby väčšiny ľudí už po tisíce rokov. Drahokamy, ako tieto vzácne kúsky často voláme, vždy boli cenené pre svoju farbu, lesk, odolnosť a malé rozmery, ktoré z nich robili ideálny prostriedok výmeny aj uchovávateľa hodnoty.
Čo sú to vlastne drahé kamene?
Sú to vzácne minerály, ktorých je síce na zemi celkovo až niekoľko tisíc, no len približne 100 z nich môžeme zaradiť medzi drahé kamene. Je to okrem iného aj preto, že sú extrémne vzácne a oproti bežným minerálom sa v prírode vyskytujú len vo veľmi malých množstvách.
Tieto minerály, inak nazývané aj nerasty, vznikajú vo veľkých hĺbkach pod zemským povrchom za pôsobenia extrémne vysokej teploty a tlaku. Drahé kamene, ktoré dnes ťažíme a medzi ktoré patria napríklad diamant, rubín alebo zafír, vznikli už pred niekoľkými stovkami miliónov rokov.
Okrem minerálov a niektorých hornín ako predstaviteľov neživej prírody, môžeme medzi drahé kamene zaradiť aj zopár materiálov, ktoré majú svoj pôvod v prírode živej. Medzi takéto drahé kamene patrí napríklad perla, koral alebo jantár.
Základné kritéria drahých kameňov
Vo všeobecnosti poznáme tri kritériá, ktorých naplnenie je nevyhnutným predpokladom pre zaradenie kameňa medzi „drahé“. Každý drahý kameň musí byť krásny, vzácny a trvácny.
Kým prvé kritérium je pomerne subjektívne a často záleží od vkusu každého z nás, vzácnosť a trvácnosť sú už presne merateľné veličiny, vďaka ktorým sú drahé kamene skutočne cenené.
V dnešnej dobe nemajú drahé kamene v živote človeka až tak veľké praktické využitie, v minulosti to však bolo inak. Práve krása, vzácnosť a trvácnosť drahých kameňov z nich robili výborného uchovávateľa hodnoty alebo prostriedok výmeny v rámci obchodovania. Drahokamy boli malé, ľahké, pevné a mali vysokú hodnotu, preto boli ideálne na prepravu bohatstva v neistých časoch alebo v rizikových oblastiach. Často sa napríklad zašívali do oblečenia, aby ich prípadný zlodeji nenašli a neukradli.
Ako platidlo sa však drahé kamene nepoužívali ani v minulosti, pretože mali rôznu veľkosť a ich hodnota nebola nikdy úplne rovnaká. Z tohto dôvodu sa platidlom postupne stali drahé kovy ako zlato, striebro alebo meď – bolo z nich totiž možné raziť mince rovnakej veľkosti a váhy.
Aj keď sa zmysel uchovania hodnoty s pomocou drahých kameňov úplne nevytratil a využíva sa aj dnes napríklad pri generačných klenotoch a šperkoch, hlavným zmyslom drahokamov je predovšetkým robiť radosť svojou krásou, fungujú preto najmä ako vzácna ozdoba.
V čom tkvie skutočná hodnota drahokamov?
Okrem spomínaného uchovania hodnoty je to najmä emočné a citové hľadisko, veď rodinný šperk po predkoch s malým rubínom môže byť pre mnohých z nás vzácnejší ako všetky diamanty sveta.
Ľudia sú živé bytosti a majú svoje emócie, na ktoré sú práve drahé kamene naviazané. Práve preto ľudská túžba vlastniť niečo krásne a výnimočné predstavuje hlavný dôvod vysokej hodnoty drahých kameňov. Mnohých iste napadne, že ak je veľká časť hodnoty drahokamov len dôsledkom ľudských túžob a emócií, nemôže predsa stáť na pevných základoch. Opak je však pravdou, lebo práve ľudské túžby (iným slovom emócie) už niekoľko tisícročí vytvárajú z prírodných drahokamov veľmi cennú komoditu bez ohľadu na stav poznania či technického rozvoja. Osobne som presvedčený, že tento emocionálny faktor bude spolu so vzácnosťou a výnimočnosťou drahokamov vplývať na ich hodnotu aj naďalej a budem veľmi rád, ak mi do komentárov napíšete, aký je váš najobľúbenejší drahokam a prečo práve on :) Nezabudnite kliknúť na odber videí z nášho kanála, kde prinášame zaujímavosti z nádherného sveta drahých kameňov a šperkov.