Slovník pojmov
Rýdzosť kovu
Rýdzosť je miera čistoty drahého kovu. Rýdzosťou drahého kovu rozumieme podiel rýdzeho drahého kovu v zliatine – teda to, aký podiel z celkového množstva kovov v danej zliatine predstavuje rýdzi drahý kov. Uvádza sa obvykle v tisícinách. Tisíc tisícin (1000 / 1000) predstavuje dokonale rýdzi kov (alebo čistý – teda taký, ktorý neobsahuje žiadne prímesi). Staršou jednotkou pre označovanie rýdzosti zlata bol karát (k). Tento karát však treba dôsledne odlišovať od karátu, ktorý je hmotnostnou jednotkou používanou pri drahých kameňoch (ct). Tieto karáty nemajú navzájom nič spoločné. Medzi najčastejšie používané zliatiny zlata pri výrobe šperkov patria tzv. 14-karátové zlato (o rýdzosti 585/1000) a 18-karátové zlato (o rýdzosti 750/1000). Obe tieto zliatiny teda obsahujú viac než polovicu rýdzeho zlata.
S rýdzosťou zlata súvisí aj jeho odolnosť. Ak sa pozrieme na odolnosť kovu z pohľadu trvácnosti šperku, teda z pohľadu jeho odolnosti voči noseniu, jedná sa o vskutku komplexný pojem, ktorý v seba z fyzikálneho hľadiska zahŕňa množstvo atribútov. Medzi najdôležitejšie môžeme zaradiť jeho tvrdosť (v prípade kovov ňou rozumieme odolnosť voči vnikaniu skúšobného telesa do ich povrchu), pružnosť (schopnosť materiálu deformovať sa pôsobením vonkajších síl a po odstránení týchto síl sa vrátiť do pôvodného stavu), pevnosť voči ohybu či húževnatosť (schopnosť odolávať nárazom a ohybom bez tvorby trhlín). Je preto dôležité vedieť, že nielen jednotlivé atribúty, ale najmä ich vzájomná interakcia predstavujú základ odolnosti šperku. Berúc do úvahy vlastnosti rýdzeho zlata preto platí, že vhodne pripravená zliatina nižšej rýdzosti je z hľadiska pevnosti osadenia drahých kameňov odolnejšia, než zliatina zlata s vyššou rýdzosťou. A to je dôvod, prečo pri výrobe našich šperkov, najmä tých najčastejšie nosených, medzi ktoré nepochybne patria aj zásnubné prstene, preferujeme 14-karátové zlato.
Je pravdou, že niektoré veľké klenotnícke domy stále používajú pri výrobe šperkov najmä 18-karátové zlato. Ak si kladiete otázku „Prečo?“, vedzte, že odpoveďou nie je žiadna veda, ale tradícia. V minulosti sa totiž pri výrobe šperkov oveľa častejšie používali práve zliatiny s vyššou rýdzosťou (dokonca aj samotné rýdze zlato). Ak sa stretnete s argumentáciou, že 14-karátové zlato je „menej luxusné“, je dobré si pripomenúť rozdiel medzi 14 a 18-karátovým zlatom, vyjadrený v hodnote zlata samotného, ktorý predstavuje len niekoľko eur na jeden gram. U nás, v Mikuš Diamonds, sme toho názoru, že je dôležité prihliadať aj na pokrok, ktorý so sebou moderné legovanie kovov prináša, a že nemožno opomínať popri kráse a vzácnosti ani funkčnú stránku. Sme totiž presvedčení, že naše šperky sú najkrajšie, keď sa nosia. A ako to platí pre drahé kamene, tak to platí aj pre drahé kovy a výrobky z nich. Musia niesť tri základné atribúty, a to krásu, vzácnosť a TRVÁCNOSŤ.
Ak ste po prečítaní týchto riadkov nadobudli pocit, že 18-karátovému zlatu je lepšie sa vyhnúť, nie je tomu vôbec tak. Aj my sami vyrábame šperky v tejto rýdzosti, na želanie našich klientov dokonca aj zásnubné prstene, a doposiaľ sme s nimi nemali žiadnu negatívnu skúsenosť. Vždy sa však snažíme odporučiť to najlepšie možné.